1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

SORU VE ÖNERİLERİNİZ İÇİN Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Arduino Çeşitleri

Arduinonun onlarca çeşidi mevcut kullanılan yerlere ,boyutuna,kapasitesine, kullanılabilecek pin sayılarına göre vs.. Projelerimizde eğer bluetooth kontrolü istersek bunun için ayrı bir arduino çeşiti vardır , internet kontrolü istersek ayrı bir çeşiti , çok  küçük olmasını istersek bu da ayrı bir model . Bizim için eğer öğrenmek için alınacaksa  en uygunu şuanda piyasada en çok bulunan ve çok fazla proje örneği olan UNO modelidir. Türkiye fiyatı 60tl civarında ama ebay de bu fiyat 30tl civarı . Eğer proje çalışmalarınızda  Breadboard kullanacaksanız breadboard modelleri de mevcud,  Tabiki seçim size kalmış.

Read more...
Arduino Lilypad

Arduino Lilypad

LilyPad arduinonun küçük tasarmlarından biridir ve mikroişlemci olarak ATmega168 veya ATmega328V kullanır . Unutulmaması gereken bu boardı 5,5 volttan fazla volt verilmemisidir

 

Read more...
Arduino Mega 2560

Arduino Mega 2560

 Arduino mega ATmega2560 microişlemcisini kullanır ve bunun  54 digital input/output pins (bunlardan 16 tanesi PWM dir), 16 analog girişi vardır . Genellikle UNO  için hazırlanan modüller bu model içinde uyumlu olabilir.

Read more...
Arduino Micro

Arduino Micro

Arduino Micro  ATmega32u4 Microişlemcisini kullanıyor ve 20 I/O pini var bunlardan 7 tanesi PWM çıkışlarıdır. 12 tane analog girişi mevcud, 16 MHz kristali ve micro USB bağlantısı vardır.Bence en kullanışlı arduino modellerinden biri çünkü direk breadboarda bağlanarak istediğiniz devre dizaynını rahatlıkla yapabilirsiniz.

Read more...
Arduino Mini

Arduino Mini

 

Arduino Mini aslında ATmega168 ama bazı modellerinde   ATMEGA328 kullanılmıştır.  14 I/O pin mevcutturbunlardan altı tanesi PWM dir, 8 analog girişi vardır ve16 MHZ krisstal kullanılmıştır.

Read more...
Previous
Next
 • Arduino Çeşitleri

 • Arduino Lilypad

  Arduino Lilypad

 • Arduino Mega 2560

  Arduino Mega 2560

 • Arduino Micro

  Arduino Micro

 • Arduino Mini

  Arduino Mini

Arduino Nedir?

Arduino açık kaynak kodlu bir Elektronik platformdur. Bu platform ile çok basit bir C programlama dil ile atmega çipini programlamaya yetecektir. Şuanda piyasada onlarca çeşiti mevcuttur, hatta isteyen olursa sitesinden baskı devre ve şemasını indirerek kendisi hazırlayabilmektedir, arduino ile gelen çiplerde bootloader yüklü olrak gelmektedir.Bootloader atmega çipini programlamak için yazılmış ve çipin epromuna kayıt edilmiş bir programdır.Bu program sayesinde yazdığımız program derlenir ve atmega çipine kayıt edilir. Eğer arduino boardunu  satın almadıysanız yada atmega çipi bootloaderlu değilse arduino sitesinden indirdiğiniz program sayesinde seri porttan bootloader yükleyebilirsiniz. Önemli ve ayrıcalıklı noktası PIC de yapabildiğiniz herşeyi çok küçük bir programlama bilgisi ile kısa zamanda gerçekleştirebilirsiniz. Piyasada satılan hemen hemen tüm moduller arduino ile uyumludur.